Недавање издржавања представља важно правно питање које има и кривични и облигационо-правни карактер. У савременом друштву, нажалост, све више појединаца долази у додир са овим проблемом, те сматрамо да заслужује додатну пажњу.
Према Кривичном законику Републике Србије, уколико неко пропусти да да издржавање уколико је на то обавезан то се сматра извршењем кривичног дела, док са друге стране, Породични закон и Закон о облигационим односима регулишу обавезу издржавања из перспективе грађанског права. У овом тексту ћемо се осврнути на оба аспекта овог проблема.
Недавање издржавања као кривично дело
Према члану 195. Кривичног законика Републике Србије, особа која избегава обавезу издржавања одређену правноснажном одлуком суда или другог надлежног органа може бити кривично гоњена. Ово дело се сматра извшеним уколико:
– Постоји правоснажна судска одлука, споразум или одлука другог надлежног органа којим је утврђена обавеза издржавања.
– Не постоје оправдане околности због којих издржавање није давано.
Уколико обавеза издржавања није установљена (нпр. никада није донета одлука о утвђивању обавезе давања издржавања), то захтева један претходни корак – утврђење обавезе давања издржавања путем суда.
За овакво понашање закон прописује новчану казну или казну затвора до две године. Међутим, у случају да недавање издржавања проузрокује тешке последице по живот или здравље особе којој је издржавање потребно (нпр. малолетног детета или немоћног лица), казна може бити строжа.
Поступак покретања кривичног гоњења
Кривични поступак за недавање издржавања покреће се подношењем кривичне пријаве, што значи да особа којој је издржавање ускраћено мора иницирати поступак. Међутим, у случајевима где су угрожена права детета, Центар за социјални рад може предузети кораке како би заштитио права детета.
Облигационо-правни аспект обавезе издржавања
Обавеза издржавања је првенствено регулисана Породичним законом Републике Србије. Ово се односи на:
– Издржавање малолетне деце од стране родитеља,
– Издржавање родитеља од стране одрасле деце,
– Издржавање супружника или ванбрачних партнера.
Обавеза издржавања произилази из породичног односа и има за циљ заштиту слабијих чланова породице. Ако се издржавање не врши добровољно, особа којој је потребна заштита има право да поднесе тужбу суду ради утврђивања или извршења обавезе издржавања и самим тим на наплату свих заосталих и пропуштених износа издржавања.
Извршење судске одлуке
Ако је суд донео одлуку о обавези издржавања, а лице које је обавезано да даје издржавање је не поштује, суд може наложити принудну наплату. Ово може укључивати:
- Заплену плате (зараде)
- Заплену других примања или имовине
Закључак
Недавање издржавања је озбиљно правно питање које има последице и у кривичној и у облигационо-правној сфери. Правовремена реакција и информисаност могу допринети заштити права оних којима је издржавање неопходно. Наша адвокатска канцеларија стоји вам на располагању за све правне савете и заступање у вези са овим питањем.