Krivična odgovornost maloletnih lica u Republici Srbiji regulisana je prvenstveno Krivičnim zakonikom (u daljem tekstu KZ) i Zakonom o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnoj zaštiti maloletnih lica (u daljem tekstu: ZOMUKD). Ovi propisi imaju za cilj da uspostave ravnotežu između sankcionisanja nezakonitog ponašanja i zaštite interesa maloletnika, uzimajući u obzir njihov uzrast, zrelost i potrebe za resocijalizacijom.

Prema srpskom zakonodavstvu, maloletna lica su podeljena u dve osnovne kategorije u pogledu krivične odgovornosti: mlađi maloletnici (od 14 do 16 godina) i stariji maloletnici (od 16 do 18 godina). Lica mlađa od 14 godina (deca) ne podležu krivičnoj odgovornosti, jer se smatra da nemaju dovoljnu svest i zrelost da bi bili krivično gonjeni. Umesto toga, prema njima se primenjuju mere socijalne zaštite ili vaspitne mere u skladu sa porodičnim zakonodavstvom.

Krivična odgovornost mlađih maloletnika (14-16 godina)

Mlađi maloletnici mogu snositi krivičnu odgovornost, ali se prema njima ne izriču kazne zatvora, već isključivo vaspitne mere. Ove mere su predviđene ZOMUKD-om i uključuju:

  • Ukor (sudija upozorava maloletnika na štetnost njegovog dela),
  • Pojačani nadzor (od strane roditelja, staratelja ili organa starateljstva),
  • Upućivanje u vaspitnu ustanovu (kada je potrebna intenzivnija korekcija ponašanja),
  • Upućivanje u vaspitno-popravni dom (kao najstroža vaspitna mera za mlađe maloletnike).

Cilj ovih mera je vaspitanje i resocijalizacija, a ne kažnjavanje. Sud procenjuje ličnost maloletnika, okolnosti dela i stepen njegove zrelosti pre donošenja odluke.

Krivična odgovornost starijih maloletnika (16-18 godina)

Stariji maloletnici takođe prvenstveno podležu vaspitnim merama, ali prema njima se, u izuzetnim slučajevima, može izreći i kazna maloletničkog zatvora. Ova kazna se primenjuje samo ako:

  • Maloletnik pokazuje visok stepen krivice,
  • Krivično delo ima teške posledice (npr. teška telesna povreda ili ubistvo),
  • Vaspitne mere ne bi bile dovoljne za postizanje svrhe sankcije.

Malоlетnički zatvor može trajati od 6 meseci do najviše 10 godina, u zavisnosti od težine krivičnog dela, ali se izvršava u posebnim ustanovama prilagođenim maloletnicima. Sud uvek uzima u obzir cilj resocijalizacije, pa se često kombinuju vaspitne mere sa kraćim trajanjem zatvora.

Postupak prema maloletnicima

Krivični postupak prema maloletnicima vodi poseban sudija za maloletnike pri višem sudu, a uključuje i organe starateljstva i stručnjake (psihologe, pedagoške radnike). Postupak je prilagođen tako da štiti privatnost maloletnika, a javnost je isključena iz suđenja. Takođe, zakon predviđa mogućnost primene diverzionih naloga (npr. pomirenje sa oštećenim, društveno koristan rad), kako bi se izbeglo formalno suđenje. ZOUMKD nalaže da maloletnik u toku celog postupka mora imati advokata.

Zaključak

Srpsko zakonodavstvo u oblasti krivične odgovornosti maloletnika usmereno je na vaspitanje i resocijalizaciju, pružajući balans između sankcija i zaštite prava deteta, u skladu sa domaćim propisima i međunarodnim standardima. Ipak, postupci koji uključuju maloletnike mogu biti složeni, a pravilna odbrana zahteva dubinsko poznavanje zakona i iskustvo u radu sa ovom osetljivom kategorijom lica. Ukoliko se vi ili vaš bližnji suočavate sa ovakvim situacijama, naša advokatska kancelarija stoji vam na raspolaganju za stručno savetovanje i zastupanje. Ukoliko imate potrebu možete nas kontaktirati putem info@nikoliclegal.rs kako bismo vam pružili podršku u zaštiti vaših prava i interesa u ovim delikatnim postupcima.