Prekršajna odgovornost maloletnih lica u Republici Srbiji regulisana je Zakonom o prekršajima (ZOP), uz određene specifičnosti koje uzimaju u obzir uzrast i razvojne karakteristike maloletnika. Za razliku od krivične odgovornosti, prekršajna odgovornost obuhvata ponašanja koja ne ispunjavaju kriterijume krivičnih dela, ali ipak zahtevaju sankcionisanje radi očuvanja javnog reda i zakona.

Starosna granica i kategorije maloletnika

Prema Zakonu o prekršajima, maloletnici koji mogu snositi prekršajnu odgovornost su lica između 14 i 18 godina. Deca mlađa od 14 godina ne mogu biti prekršajno odgovorna, jer se smatra da nemaju dovoljnu svest o svojim postupcima. Maloletnici se dele na mlađe (14-16 godina) i starije (16-18 godina), što utiče na vrstu i težinu sankcija koje im se mogu izreći.

Sankcije za maloletnike

Prema Zakonu o prekršajima, prema maloletnicima se mogu izreći sledeće sankcije:

  • Maloletniku koji je u vreme izvršenja prekršaja navršio četrnaest, a nije navršio šesnaest godina (mlađi maloletnik) mogu se izreći samo vaspitne mere.
  • Maloletniku koji je u vreme izvršenja prekršaja navršio šesnaest godina, a nije navršio osamnaest godina (stariji maloletnik) može se izreći vaspitna mera, kazneni poeni ili kazna.
  • Ako je zbog prirode prekršaja to neophodno, zaštitna mera se može izreći maloletniku uz vaspitnu meru ili kaznu.

Takođe, prema maloletniku se mogu izreći sledeće vaspitne mere:

  • mere upozorenja i usmeravanja: ukor i posebne obaveze;
  • mere pojačanog nadzora.

Mere upozorenja i usmeravanja se izriču kad je takvim merama potrebno uticati na ličnost maloletnika i njegovo ponašanje i kada su one dovoljne da se postigne svrha ovih mera.

Mere pojačanog nadzora izriču se kad za vaspitavanje i razvoj maloletnika treba preduzeti trajnije vaspitne mere uz odgovarajući stručni nadzor i pomoć.

Prekršajni postupak

Prekršajni postupak protiv maloletnika vodi sudija prekršajnog suda, a uključuje posebne proceduralne zaštite. Na primer, prisustvo roditelja ili staratelja je obavezno tokom postupka, osim u izuzetnim okolnostima. Zatim, prisustvo advokata je neophodno. Takođe, sud uzima u obzir ličnost maloletnika, njegove životne prilike i motive za učinjeni prekršaj prilikom odlučivanja o sankciji. Postupak je prilagođen tako da se izbegne stigmatizacija maloletnika, a javnost je često isključena iz rasprave radi zaštite njihove privatnosti.

Zaključak

Prekršajna odgovornost maloletnika u Srbiji osmišljena je tako da uravnoteži potrebu za sankcionisanjem nepropisnog ponašanja sa zaštitom interesa deteta, u skladu sa Zakonom o prekršajima. Ukoliko vam je potrebna pravna pomoć u vezi sa prekršajnim postupkom koji uključuje maloletnika, naša advokatska kancelarija nudi stručno savetovanje i zastupanje. Obratite nam se za podršku u navigaciji kroz ove osetljive situacije i zaštitu vaših prava putem telefona ili email adrese info@nikoliclegal.rs .