Експропријација је поступак којим држава или локална самоуправа преузима приватну непокретност (земљиште, куће, пословне објекте) ради остваривања јавног интереса, попут изградње путева, школа или енергетских постројења. Иако је ово законом регулисан процес, власници често имају питања о својим правима и накнади. У наставку објашњавамо кључне аспекте експропријације и шта можете очекивати.
Шта је експропријација и када је дозвољена?
Према Закону о експропријацији Републике Србије, експропријација је могућа само када постоји јавни интерес, дефинисан законом, и уз правичну накнаду власнику. То значи да држава не може одузети имовину без јасног разлога и обавезе да плати тржишну вредност непокретности.
Права власника експроприсане непокретности
Као власник непокретности која подлеже експропријацији, имате следећа кључна права:
– Право на правичну накнаду
Накнада мора одражавати стварну тржишну вредност земљишта или објекта у тренутку експропријације. Ова вредност се утврђује проценом стручних вештака, а ви имате право да оспорите износ ако сматрате да је пренизак.
– Право на увид у поступак
Морате бити обавештени о покретању поступка експропријације и имате право да учествујете у њему, износите примедбе и предлажете доказе.
– Право на алтернативну непокретност
У одређеним случајевима, уместо новчане накнаде можете затражити другу непокретност сличних карактеристика, уколико држава то може да обезбеди.
– Право на правну заштиту
Ако сматрате да је поступак незаконит (нпр. јавни интерес није оправдан или накнада није правична), можете покренути управни спор пред судом и тражити поништење одлуке о експропријацији.
Како се утврђује накнада?
Накнада се заснива на процени тржишне вредности непокретности, укључујући земљиште, објекте, усеве или друге погодности на имовини. Власник има право да ангажује свог вештака како би оспорио званичну процену и затражио већи износ. Такође, накнада може укључивати и трошкове селидбе или губитак прихода, ако су директна последица експропријације.
Шта радити ако нисте задовољни понуђеним условима?
Уколико сматрате да вам је понуђена накнада неадекватна или да поступак није спроведен у складу са законом, можете:
1. Поднети приговор у поступку експропријације,
2. Затражити судску заштиту путем управног спора,
3. Ангажовати адвоката који ће вам помоћи да заштитите своја права и остварите правичну накнаду.
Како можемо помоћи?
Наша адвокатска канцеларија има искуство у заступању власника у поступцима експропријације. Пружамо стручну подршку у преговорима са државом, оспоравању процене вредности и покретању судских поступака. Контактирајте нас како бисмо заједно проверили ваш случај и осигурали да ваша права буду у потпуности заштићена!