Генерална скупштина Уједињених нација усвојила је 23. маја нацрт Резолуције о Сребреници, којом се покушава спречити негирање наводно извршеног геноцида и величање учесника ратних дешавања која су од стране међународних судова оглашена кривим. Резолуција је усвојена са 84 гласа за, 19 против и 68 уздржаних гласова.
Одмах по усвајању поставило се питање евентуалних правних последица поменуте резолуције и њеног ефекта на Републику Србију. Оно на шта одмах треба указати јесте то да је ова резолуција деклараторног карактера, без правно обавезујућег дејства и без установљених последица по било коју чланицу УН-а или појединца. Резолуција покушава своју тежину и релевантност установити кроз одређене “моралне” норме, а не норме међународног јавног права.
Идеја аутора и спонзора ове Резолуције била је да се препоручи забрањивање негирање наводно извршеног геноцида и других ратних злочина, уз додатне мере као што су измена уџбеника и установљавање одређених датума као датума сећања. Дакле, не постоји било какав правни основ за санкционисање субјеката међународног јавног права, организације или појединца.
Целокупан текст спорне резолуције можете прочитати на следећем линку: https://www.un.org/en/ga/78/resolutions.shtml